Vesipiip & Tervis

 

ArvamusSeoses vesipiipude (tuntud ka kui shisha, hooka, narghile, kalyan jne) populaarsuse kasvuga läänemaailmas viimase kümne aasta vältel on inimesed hakanud küsima selle tervislikkuse kohta. Kas võib järeldada, et kuna vesipiibud näevad kindlasti paremad välja, lõhnavad ning maitsevad kõvasti paremini ja sõbralikumalt kui sigaretid, siis on nad ka tervislikumad?

Neist vähestest teaduslikest uuringutest, mis siiani vesipiibu suitsetamise mõjude kohta tehtud, on osad ebaveenvad või vastuoluliste tulemustega, ning teised oma ülesehituselt selgelt vigased. Paljud näitavad, et mõõdukas vesipiibu kasutamine on tunduvalt vähem tervist kahjustav kui sigareti suitsetamine, kuid osad väidavad, et vesipiibud on isegi ohtlikumad kui sigaretid.

Siin Eestis on meedia üritanud vesipiipudest kui ohuallikatest hirmujutte rääkida, kuid seda nende veetluse tõttu noorte inimeste silmis.
Käib vaidlus, et võibolla noored inimesed, kes armastavad suitsetada ilusatest, hästilõhnavatest vesipiipudest võivad hilisemas elus suurema tõenäosusega sigarette suitsetama hakata.

Ei ole mingit ilmingut, et vesipiipude suitsetamine oleks mingilgi viisil sama sõltuvust-tekitav kui sigarettide suitsetamine, või et suitsetajad "arenevad" vesipiibult sigarettidele. Reklaam, kambavaim, sotsiaalsed normid ja tubakatööstuse propaganda on palju suuremad ohud noorte suitsetamisele kui vesipiibud.

 

Sellegipoolest on Cosmosepiipude meeskond veendunud, et noored ei peaks oma vaba aega sisustama vesipiibu suitsetamisega. Samas oleme seisukohal et arvutimängud või viru keskuses "chillimine" ja niisama "hängimine" pole paremad alternatiivid. Meie soovitus noortele on: tehke sporti, õppige ja lugege raamatuid!

Vesipiibu suitsetamine ja tasakaalNiisiis võtame vesipiibu suitsetamise ning tervise küsimuse vaatluse alla.
Esiteks tuleks selgeks teha, et suitsetamist, ükskõik mismoodi seda teha, ei saa pidada tervislikuks. Punkt. Suitsu ja teiste ainete inhalatsiooni kehasse ei saa kunagi nimetada tervislikuks ja see kuulub selgelt teist sorti tegevuste hulka kui ujumine või õuna söömine.
Kuid siiski, vaatame lähemalt vesipiibu suitsetamise suhtelist tervislikkust/ebatervislikkust. Isegi ujumine (saastatud vetes puutume kokku kemikaalide ja bakteritega) ja õuna söömine (mis on tõenäoliselt geneetiliselt muundatud ja pestitsiididega töödeldud) ei pruugi olla nii “tervislik”, kui võiks arvata. Kahjuks pole vaja muud, kui jalutada mööda linnatänavaid ja süüa kohvikus, et kokku puutuda kemikaalidega õhus ja söögis. Aktiivselt tervisele positiivselt mõjuvate tegevuste ja toitude nimekiri jääb järjest lühemaks.

Niisiis, suitsetamine ei ole teie füüsilisele tervisele kasulik, samas ei tohiks alahinnata lõõgastavat ja rõõmsat tunnet, sotsiaalset heaolu ja sooje vestlusi sõprade vahel, mis tihti vesipiibuseansiga kaasas käivad. See kõik on potentsiaalselt kasulik teie vaimsele ja seeläbi ka füüsilisele tervisele.
Me kutsume teid üles ise uuringut tegema, sisestades näiteks google otsingumootorisse sõnad shisha ja health ning jõudma otsusele vesipiibu tervislike külgede kohta. Siinkohal mõningad huvitavamad märksõnad, mida me ise internetis avaldatud teadustöödest, mis võrdlevad vesipiibu ja sigareti suitsetamist, välja oleme noppinud:
1. Temperatuuril, millel tubakas põleb, on otsene mõju vabanevatele elementidele: süüdatud sigaretiotsas tõuseb kuumus kuni 900 kraadini ning tõrvast vabaneb sellel temperatuuril rohkem erinevaid kemikaale (kaasa arvatud formaldehüüd) kui madalamatel. Sigaretis olev nikotiin neeldub kergesti kopsudesse kõrge temperatuuri (seda võimaldab kemikaal, mis on ehituselt sarnane raketikütusele) ja lisatud ammoniaagi tõttu. Vesipiibus olevat tubakat ei põletata, vaid ainult kuumutatakse ja temperatuur kõigub hinnanguliselt 50 (tubakahoidja põhjas) kuni 400 kraadi vahel (otse söe all).
2. Tõrvast vabanevad kemikaalid sõltuvad vesipiibu tubakast (mis on sigareti tubakast erinev) ja temperatuurist. On teaduslikult tõestatud et suitsu kantserogeensed omadused kasvavad temperatuuri tõustes, kasvades hüppeliselt alates 800-st kraadist. Kõik uurimustööd näitavad üheselt, et kantserogeensete ainete hulk on vesipiibu tubaka kuumutamisel tekkivas tõrvas kordades väiksem kui sigaretitubaka põlemisel tekkivas tõrvas.
3. Seni kuni vesipiibu tubaka suhtelise tervislikkuse üle alles arutletakse, ei tohiks unustada, et sigareti suitsetamine on märksa ohtlikum. Mitte ükski sõltumatu uuring pole tõestanud, et vesipiibu suitsetamine on sama sõltuvust-tekitav ja eluohtlik nagu sigareti suitsetamine seda kahtlemata on. Pidage meeles, et sigareti suitsus on kuni 4000 erinevat kemikaali, sealjuures 43 kantserogeeni ja 400 toksiini. Ei saa öelda, et vesipiibu tubakas on täiesti puhas ja kahjutu, kuid igaljuhul võrreldamatult puhtam ja kahjutum sigaretitubakast. Pealegi suitsetavad sigaretisuitsetajad igapäevaselt (isegi kümneid kordi päevas), vesipiipu tehakse aga nädalas korra või harvemini.

Meie Cosmosepiipudes oleme uhked ja õnnelikud, et saame tuua teieni nii ilusad vesipiibud, mis muudavad teie maja või korteri kenamaks ja stiilsemaks ja mis saavad olema paljude sõpradevaheliste soojade kohtumiste säravaks keskmeks. Kuid meile on oluline ka teie tervis. Me ütleme “Nautige – kuid olge arukad!” Siin on mõned sõbralikud nõuanded.

Soovitused1. Ärge hingake suitsu sügavalt alla. Vesipiip maitseb oivaliselt ka siis kui selle suits ainult suhu satub – seda pole vaja sügavale kopsu tõmmata.
2. Ärge suitsetage põlenud tubakat. See tähendab, et ärge üritage tubakast viimast võtta – parem on kasutada korraga vähem, kuid asendada sagedasti värske tubakaga, kui sissehingata juba põlenud tubaka suitsu.
3. Kui vähegi võimalik, valige keskmise või suurema suurusega vesipiip väiksema asemel, kuna väiksematega suitsetades tekib rohkem süsinikoksiidi.
4. Kasutage arukust ja mõõdukust. Ärge suitsetage järjest mitmeid tunde, või kui suitsetamine tekitab uimasust. Tehke vesipiibu suitsetamisest eriline sündmus, mida nautida pigem harva kui regulaarselt.
5. Vesipiipu peab sooja veega läbi pesema ja vaasis vett vahetama enne IGAT piibutamist. Tihti küsitakse, et varem maitses vesipiip hästi, aga nüüd on kuidagi kange ja vastiku maitsega, ajab köhima jne, et millest see olla võib. Võime 100% kindlusega väita, et juhul kui kasutate paksemat hõbepaberit (õhukese puhul 2-3 kordselt) ja normaalset sütt (Euroopas toodetud) ja tubakat ( Bigg Steam Stones või Al Fakher), siis on viga puhastamata piibus. Kui puhastate piipu regulaarselt, pole vaja seda igakord harjaga seestpoolt nühkida, piisab kui lasete keskmisest torust natuke aega sooja vett läbi voolata. Samuti tuleb loputada tubakapits. Harja läheb vaja alles siis kui puhastamata piip on pikemaks ajaks seisma jäänud.
6. Kasutage nikotiinifiltrit. Kuigi vesipiibu suits on sigareti omast kordi puhtam, on selle väikese lisakaitse kasutamine pikemas perspektiivis mõistlik.

CP aitab

 

• Toome maale spetsiaalseid filtreid, mis eemaldavad vesipiibu suitsust nikotiini, bakterid ja kemikaalid. Et soodustada nende kasutamist müüme neid sisuliselt sama hinnaga, mis nad tehasest tellides meile maksma lähevad.


• Voolikud, mis tulevad kaasa meie vesipiipudega on pikemad (145-185cm) kui enamus teisi poodidest kättesaadavaid, see vähendab samuti sissehingatavate kahjulike ainete hulka. Ka on meie voolikud valmistatud väga kvaliteetsetest materjalidest, mistõttu ei hakka nad seest oksüdeeruma ja neisse ei kogune seetõttu kahjulikke osakesi, mis lõunamaades turistidele müüdavate piipude voolikutesse kogunema kipuvad ja tihti ka piibutõmbaja suhu/kopsu satuvad. Meie voolikud on ka pestavad, erinevalt turistidele toodetutest.

 

• Hakkasime maale tooma tubaka asendajaid Bigg Steam Stones. Nende kasutamine on tervisele täiesti ohutu, kuna nn. "suits" pole tegelikult suits, vaid 100% maitsestatud veeaur. Täpselt sama nagu elektroonilise sigareti puhul.


• Kõige kohta, mis puudutab vesipiipe ja nende kasutamist, saab meilt alati tasuta infot e-maili ja telefoni teel. Meil on hea meel kui teid mistahes vesipiibundust puudutavates küsimustes aidata saame. Kirjutage meile aadressil ladu@cosmosepiibud.ee või helistage 55522285

Loe edasi... Loe edasi... Loe edasi... Loe edasi...

 

Pang.ee partner logo Bravoclub.ee partner logo